Jak wybrać wózek paletowy?

Wózek paletowy jest obowiązkowym elementem każdego magazynu, a także wyposażenia kurierów i sprzedawców. Magazynowanie i przewożenie towarów przy pomocy paleciaków stało się już swoistym standardem. Na rynku dostępnych jest jednak sporo modeli o różnych funkcjach i konfiguracjach, co może utrudniać wybór. Sprawdź, jaki wózek paletowy wybrać, aby spełniał on absolutnie wszystkie wymagania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paleciaka?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli wózków paletowych, co na pierwszy rzut oka może nieco komplikować dokonanie jednego, słusznego wyboru. W rzeczywistości tak duży wachlarz funkcji pozwala na wybranie idealnego modelu, który spełni wszystkie wymagania przyszłego właściciela.

Jakie będzie przeznaczenie wózka?

Na początek warto zastanowić się, czego oczekuje się od nowego nabytku. Wózek paletowy powinien zostać dobrany tak, aby mógł sprawdzić się w każdym obszarze prac wykonywanych na terenie firmy lub danego miejsca, w którym będzie wykorzystywany na co dzień. Warto więc przemyśleć, jakie rodzaje towarów będą przewożone wózkiem paletowym oraz jakie są średnie gabaryty transportowanych przedmiotów

Do samego przenoszenia towarów z miejsca na miejsce wystarczy ręcznie sterowany wózek o średnim udźwigu. Jednak w przypadku konieczności załadunku pakunków na wyższe półki oraz pokonywania sporych dystansów, lepszym pomysłem może okazać się paleciak elektryczny, o znacznie większym udźwigu.

Na jaki udźwig się zdecydować?

Nie warto kupować wózka o zbyt małym udźwigu, nawet jeśli konieczność przewożenia cięższych towarów nie zdarza się zbyt często. Okazjonalny transport ponad udźwig wózka paletowego może skutecznie przyspieszyć jego zużycie i znacząco wpłynąć na jego awaryjność. 

Podobnie wygląda kwestia wyboru wózka o bardzo wysokim udźwigu - warto najpierw sprawdzić, ile ważyły najcięższe pakunki, z jakimi przyszło się zmierzyć poprzednim wózkom. Zakup paleciaka o sporo większym udźwigu może okazać się po prostu nieopłacalnym i zbędnym wydatkiem. 

Warto również pamiętać, że najczęstszym udźwigiem spotykanym w przemysłowych wózkach paletowych jest ten o maksymalnym obciążeniu 2500 kg. Notoryczne przekraczanie tego limitu może skutkować uszkodzeniem kół i łożysk i finalnie doprowadzić do wypadku. Osoby poszukujące jednak wózka do transportu lżejszych pakunków mogą zakupić paleciak o maksymalnym udźwigu wynoszącym 1500 kg. Przy jeszcze mniejszym udźwigu należy szczególnie pilnować, aby nie przekraczać tej wartości.

Jakie parametry powinien mieć wózek paletowy?

Poza podstawowymi aspektami dotyczącymi wyboru wózka paletowego, kupujący mogą skupić się jeszcze na kilku szczegółach, dzięki którym paleciak idealnie dopasuje się do ich potrzeb.

Długość wideł wózka paletowego

Choć wiele osób poszukujących wózka paletowego często nie zdaje sobie sprawy, że długość wideł również może różnić się w zależności od modelu, to jest to jednak dość istotna cecha. Widły o odpowiedniej długości są szczególnie ważne, jeśli wózek będzie używany w niedużych lub wąskich pomieszczeniach. Krótkie widły dobrze sprawdzą się do pracy w samochodach ciężarowych i naczepach TIR oraz w przypadku transportowania towarów o niedużych gabarytach. 

Dłuższe widły przydadzą się podczas pracy w większych halach oraz podczas przewożenia długich pakunków, takich jak blachy, blachodachówki oraz płyty meblowe czy drzwi. Wybierać można spośród wideł o długości 800 mm, 950 mm, 1000 mm, 1150 mm, 1600 mm, 1800 mm, 2000 mm, 2500 mm, z których te o długości 1150 mm są najpopularniejsze i najczęściej spotykane.

Szerokość paleciaka

Podobnie jak długość wideł, szerokość samego paleciaka również ma dość istotne znaczenie. Standardowe szerokości paleciaków mieszczą się w zakresie 540-550 mm. W przypadku wykorzystywania wózków do ładowania samochodów ciężarowych lub do użytku w niewielkich pomieszczeniach, najlepiej wybrać model o jeszcze węższym rozstawie, wynoszącym 520 mm.  

Oprócz bardzo wąskiego rozstawu, na rynku dostępne są również paleciaki o większej szerokości. Są to najczęściej wózki służące do przewożenia pakunków o niestandardowo dużych rozmiarach. Tego typu wózki często stosuje się w wersjach produkowanych na rynek amerykański.

Wysokość wózka paletowego

Analogicznie, potencjalni kupcy mogą wybrać wózki paletowe o różnych wysokościach. Podobnie jak w przypadku wideł, istnieje jedna najczęściej spotykana szerokość, którą domyślnie stosuje się w większości wózków paletowych. Wynosi ona około 80 mm. W zależności od potrzeb można zakupić również wózek niskoprofilowy, którego wysokość wynosi ok. 50 mm.

Koła do paleciaka

Wbrew pozorom, koła do wózka paletowego mają dość spore znaczenie w kontekście codziennej eksploatacji. Wybierać można spośród kilku gatunków kół, z których każdy charakteryzuje się innymi cechami. 

  • koła gumowe - tłumią drgania i nie wydają dźwięków podczas pracy, jednak dość szybko ulegają zużyciu,
  • koła z poliuretanu - wyjątkowo odporne na zużycie, słabo tłumią drgania i mogą być dość głośne,
  • koła z poliamidu - bardzo odporne i twarde, są jednak dość hałaśliwe i słabo tłumią drgania, mogą też brudzić posadzki,
  • koła z vulkollanu - wyjątkowo wytrzymałe, doskonale tłumią drgania i hałas, odporne na substancje takie jak rozpuszczalnik, smar, olej i paliwo. 

Co może składać się na dodatkowe wyposażenie wózków paletowych?

Tak jak w przypadku wszelkich innych pojazdów, wózki paletowe również są dostępne w lepszych wersjach wyposażenia. Za dodatkowe udogodnienia należy oczywiście dopłacić, jednak w wielu sytuacjach bonusowe wyposażenie może okazać się bardzo przydatne. 

  • hamulec- każdy wózek paletowy może zostać wzbogacony o hamulec nożny lub bardziej nowoczesny, tarczowy. Funkcja absolutnie niezbędna w przypadku wózków wykorzystywanych do pracy na nierównym terenie,
  • zawór przeciążeniowy - jest to swego rodzaju zabezpieczenie dla właścicieli wózków, czyli przedsiębiorców. Zawór uniemożliwia podnoszenie ładunków przekraczających normy udźwigu wyznaczone przez producenta.
  • wbudowana waga - alternatywa dla osobnych wag zewnętrznych, stosowanych do sprawdzania masy towaru w trakcie jego załadunku, rozładunku lub relokacji.

Ręczny czy elektryczny - jaki typ wózka paletowego wybrać? 

Wybór ręcznego lub elektrycznego wózka paletowego również zależny jest od kilku czynników. Ta decyzja również powinna być podjęta w oparciu o oczekiwania przyszłego właściciela, a także charakter pracy, do której wózek paletowy będzie wykorzystywany.

Wózek paletowy ręczny

Prosta konstrukcja bez napędu świetnie sprawdzi się do lekkich prac magazynowych. Wózki paletowe ręczne często znajdują zastosowanie jako niezbędna pomoc przy rozładowaniu towarów w hali lub w pojazdach ciężarowych wykorzystywanych do dostarczania pakunków. Ręczne wózki mogą być również pomocne podczas przenoszenia towarów w obrębie jednego magazynu lub hali produkcyjnej, gdzie wykorzystuje się je do dostarczania komponentów do danych stanowisk pracy. 

Prostota ręcznych paleciaków jest ich niewątpliwą zaletą - brak mechanicznego napędu oraz intuicyjna obsługa sprawiają, że wózek paletowy może ułatwiać pracę niemalże każdemu pracownikowi. Dodatkowym plusem jest fakt, że do korzystania z wózka ręcznego nie są potrzebne specjalne uprawnienia ani certyfikat zdania egzaminu UDT. 

Warto również pamiętać o ekonomii takiego rozwiązania. Wózki paletowe ręczne są stosunkowo tanie i nie wymagają przeprowadzania tak częstych przeglądów, jak ma to miejsce w przypadku wózków o pełnym dozorze technicznym (posiadającym napęd oraz wymagającym obecności operatora wewnątrz pojazdu). Sama konserwacja paleciaków ręcznych jest zupełnie bezproblemowa i tania.

Wózek paletowy elektryczny

Obecność napędu oraz bardzo duży udźwig sprawiają, że wózki paletowe elektryczne przeznaczone są do wykonywania zadań o większej intensywności, niż ich ręczny odpowiednik. Ze względu na konstrukcję i możliwości, najczęściej wykorzystuje się je w transporcie wewnętrznym poziomym, gdzie praca opiera się głównie na załadunku i rozładunku ciężkich towarów znajdujących się na różnych wysokościach. 

Wózki elektryczne charakteryzują się bardzo czułym i intuicyjnym sterowaniem, dzięki czemu nawet manewrowanie pomiędzy wąsko rozstawionymi regałami stanie się wyjątkowo łatwe. Doskonale sprawdzą się również podczas wykonywania skomplikowanych manewrów i operacji. Warto również pamiętać, że niektóre modele wózków elektrycznych potrafią rozpędzić się do nawet 10 km/h, co znacząco wpływa na skrócenie czasu oczekiwania na towar. 

Istotnym aspektem posiadania elektrycznych wózków paletowych jest również poprawa komfortu pracowników. Dzięki napędowi operatorzy nie muszą wykorzystywać siły fizycznej, przez co cała praca stanie się o wiele bardziej wydajna, prosta i szybsza.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień